Jätin 15.12.2025 Hämeenkyrön valtuuston kokouksessa seuraavan valtuustoaloitteen:

Hämeenkyrön kunnanvaltuuston kokoukset lähetetään YouTuben välityksellä ja näin ollen kuntalaisille tarjoutuu mahdollisuus seurata kokouksia etänä reaaliajassa. Kokoukset kuitenkin poistetaan kahden viikon kuluttua lähetyksestä, vedoten saavutettavuussäännöksiin. Eli käytännössä, koska lähetykseen ei ole saatavilla tekstitystä kuulovammaisille, päädytään poistamaan koko tallenne saatavilta. Käytännössä siis saavuttettavuuteen vedoten, tulemme tällä hetkellä heikentäneeksi saavutettavuutta.

Mikäli tallenne olisi jatkuvasti saatavilla, voisivat kuntalaiset tutustua kokouksen sisältöön vielä paremmin oman aikataulunsa mukaisesti. Mikäli tallenteeseen tuotettaisiin tekstit, helpottuisi kokousten seuraaminen kuulovammaisille.

Tämän lisäksi mikäli tallenteet olisivat pysyvästi saatavilla, voitaisiin päätösten takana olleisiin perusteisiin palata helpommin. Näin voitaisiin entistä paremmin arvioida jälkikäteen ratkaisujen onnistumista ja perusteiden pitävyyttä, mikä edesauttaisi osaltaan myös parempien päätösten syntymistä ja toimisi yhtenä askeleena julkisen keskustelun kehittämiseksi Hämeenkyrössä. Sillä olisi toivottavasti positiivinen vaikutus myös ihmisten kiinnostukseen paikallispolitiikasta ja sen myötä äänestysaktiivisuuteen. Pitämällä tallenteet saatavilla, säilytämme osan päätöksenteon historiaa kuntalaisten ja muiden saavutettavissa.

Aluehallintoviraston ohjeistuksen mukaan:

“Lain tarkoituksena ei kuitenkaan ole estää sisältöjen julkaisua tai johtaa siihen, että sisältöjä poistetaan verkosta sen vuoksi, että ne eivät noudata saavutettavuusvaatimuksia.”.

Käytännössä tämä on se tilanne, mihin kunnassamme ollaan asian suhteen ajauduttu. Kuntaliiton saavutettavuusohjeistuksen laatineen Mattias Lindrothin mukaan kunta voi vedota kohtuuttomaan rasitteeseen, mikäli kustannuksen suuruusluokka on liian suuri suhteessa kokonaiskustannukseen. Hänen mukaansa saavutettavuusvaade tulee myös täytetyksi, mikäli tekstitys tarjotaan pyynnöstä tiettyyn tallenteeseen.

Nykyisin streaming-palveluihin, kuten YouTubeen, on kustannuksetta saatavilla tekoälyn tuottamat automaattitekstitykset. Näissä virheiden määrä on melko pientä, mutta käsiteltävän asian kannalta pienikin virhe voi antaa väärän kuvan. Kuinka pitkälle nämä tekstitykset riittävät saavutettavuusvaatimuksen osalta on selvitettävä. Mikäli tekstitysten laadun on oltava automaattitekstitystä parempaa, on yksi vaihtoehto ostaa palvelu tekstityksiä tekevältä palveluntarjoajalta. Kielipalveluita tarjoavan Lingsoft Language Services Oy:lta pyydetyn alustavan kustannusarvion mukaan:

“Suomenkielisten videotekstityksien hinnat ovat noin 2 e / tallenneminuutti + alv 25,5%.
10 kokouksen 60 min tallenne kustantaa vuodessa noin 1200 € + alv.”.

Tässä valtuustoaloitteessa ehdotan, että Hämeenkyrön kunta selvittää mitä valtuuston kokoustallenteiden säilyttäminen käyttämässään julkisen jakelun palvelussa vaatii (YouTube), ollakseen nykypäivän saavutettavuusvaatimusten mukainen ja mitä tämä vuositasolla kustantaisi. Tämän lisäksi ehdotan, että kunta säilyttäisi tallenteet saatavilla, mikäli kustannus ei ole kohtuuton tai tallenteiden säilyttäminen saatavilla on muutoin lain vaatimusten rajoissa.

SANANVAPAUS

YHDENVERTAISUUS

ISÄNMAALLISUUS

YHTEISÖLLISYYS